Bajczary i Czarbaje

Joanna Papuziska i Antoni Beksiak

Autorom udało się dotrzeć do bajarzy i bajarek, którzy ciągle jeszcze na świecie istnieją i snują swoje opowieści przy kominkach i ogniskach. Udało im się też przelać te opowieści na papier i ozdobić pięknymi ilustracjami.
Ze stronic tej mądrej książki dowiemy się o prawdziwych skarbach, cudownym lekarstwie i najniezwyklejszej w roku nocy. Przeczytamy co stało  się z księżycowym okruchem, który spadł na ziemię, królewiczu zamienionym w niedźwiedzia, a nawet o czym dudni woda  studni...

bajczary.JPG
 
opowieść wigilijna_edited.png

Opowieść Wigilijna

Charles Dickens

Znamy ją z licznych adaptacji filmowych. Za sprawą duchów, surowy i skąpy pan Scroodge odbywa podróż w czasie, która całkowicie odmienia jego życie. Wszystko zdarza się w jedną, wigilijną noc.
Oto jak opowiedział ją sam Dickens...

 

Betlejem

Ernest Bryll

Pięcioletnia córka pana Ernesta zadawała tacie przed świętami całe mnóstwo pytań: o anioły, Świętą Rodzinę i Betlejem. W tej książce podjął próbę odpowiedzi na niektóre z nich. Nie jest to bajka i ton ma poważny. Pozwala zatrzymać się w biegu i pomyśleć... Polecam ją szczególnie Rodzicom.

betlejem.jpg
 
zima.JPG

Zima Muminków

Tove Jansson

Tego roku Muminek obudził się dużo za wcześnie. Wszystkie znajome miejsca wyglądały inaczej. Ciemno, zimno, dziwacznie i nieswojo. Nawet w salonie śnieg...

Mama i tata spali w najlepsze, a on nie mógł spowrotem zasnąć i już.

Toteż postanowił wyjść z domu na mróz i zobaczyć co też słychać w Dolinie. Czy spotkał jeszcze kogoś, kto tak jak on nie mógł spać? Czy udało mu się oswoić zimę?

Idealna lektura na długie zimowe wieczory. Koniecznie z kubkiem gorącej herbaty. 

 

Rodzinna Herbatka

Wandy Chotomskiej

to nie tylko herbatka , ale i pożywne kartofle z ogniska i zrobiona z tatą jajecznica z sześciu jaj. To zaproszenie na wagary z mamą, majówkę-wędrówkę i na rower z dziadkiem. To spotkanie z panem Andersenem i Mozartem. Z panią Wandą śpiewamy balladę dla sąsiada i niebieską piosenkę. A potem gramy big-beat na tuzin trzepaczek i tańczymy boogie-woogie dla papugi. No i to się nazywa dobry dzień. Hej, hej hej!
Przyjemne wierszyki-piosenki, ładnie zilustrowane i zaśpiewane na dołączonej płycie.

herbatka.JPG
 
IMG_6532.JPG

Nasza Mama Czarodziejka

Joanny Papuzińskiej

to książeczka pełna przygód zwykłej-niezwykłej mamy. Dzieci opowiadają jak udało jej się naprawić księżyc i uratować bardzo starą miejską dzwonnicę.


Nasza mama potrafi odczarować wielkoluda i wyhodować potwora. Jeśli chcecie z nią polatać poduszkowcem ponad miastem, ta książka jest dla was. 

 

Bajeczki Kiplinga

w tłumaczeniu Hanny Pustuły-Lewickiej

Z tego zabawnego zbiorku dowiecie się dlaczego wielbłąd ma garb, a lampart cętki, jak powstał alfabet i jak napisano pierwszy list oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Pośród śmiesznych zwierzaków znajdzie się tam i kot, który chodził własnymi ścieżkami i  motyl, który...tupnął.

IMG_6533.JPG
 
IMG_6531.JPG

Wierszykarnia

Danuty Wawiłow

jest zbiorem cudownych wierszy, w których znajdują się odpowiedzi na bardzo ważne pytania. Na przykład czym zajmują się kałużyści, kim są rupaki i co można ulepić z niewidzialnej plasteliny. Warto to wszystko wiedzieć:)